HİZMETLERİMİZ


Güvenli Sürüş Teknikleri

Güvenli Sürüş Teknikleri


blue_kampanya

Hayatta her şeyden önce sağlık gelir. Trafikteyseniz eğer bu konu tamamen güvenliğinize bağlıdır. Güvenli sürüşün ilk kuralı trafik kurallarına uymak ve sorumluluk sahibi olmaktan geçer. İyi bir sürücü sadece kullandığı aracın değil, trafikte geriye kalan tüm unsurların sorumluluğunu üstüne alabilen kişidir.

Karlı Havalarda Güvenli Sürüş


blue_kampanya

SÜRÜŞ ÖNCESİ

srsonce11 Araç üzerindeki tüm kar birikintilerini tavan dahil temizleyiniz. Aracın tüm camları ile ön farlar, sis lambaları ve arka stop lamba grubunun kar temizliğini mutlaka yapınız.

 

srsonce22 Silecek suyu seviyesinin tam dolu ve sileceklerin çalışır durumda olduğunu kontrol ediniz. Silecek suyuna mutlaka donma önleyici katkı ekleyiniz.

 

srsonce33 Lastikleriniz kış lastiği ve lastiklerin diş derinliği en az 3 mm olmalıdır. Lastik ölçüleri ise üretici tarafından belirlenen ölçüye uygun olmalıdır. Lastik basınçlarını düşük veya yüksek tutmayınız.

 

srsonce44 Akünüzün kontrolü yaptırınız ve motor soğutma suyunda en az %50 antifriz bulundurunuz.

 

srsonce55 Acil durumlar için aracınızda kar zinciri, çekme halatı, fener, akü takviye kablosu, buz kazıyıcı, eldiven, kürek, battaniye ve iş tulumu bulundurunuz.

Kapı fitillerine vazelin sürerek donmasını önleyiniz.

Aracınızın servis bakımlarını mutlaka eksiksiz olarak yaptırınız.

El fren balataları ıslaklık nedeni ile donabilir ve fren diskine yapışabilir. Vitesi P konumunda veya viteste bırakarak arka tekerleklerin önüne takoz koyunuz ve el frenini bırakınız.

 


SÜRÜŞ SIRASINDA

srssrs1 Farlarınız açık şekilde sürüş yapınız. Eğer gerekiyorsa sis farlarınızı açınız.

 

srssrs2 Daima düşük viteste sürünüz . Ani hızlanma ve yavaşlama yapmadan sabit ve yavaş hızda sürüş yapınız. Yavaşlamak için fren pedalına basmak yerine motor freni kullanmayı tercih ediniz.

 

srssrs3 Önünüzdeki araç ile aranızda normalden 3 kat daha fazla mesafe bırakınız ve bu mesafeyi koruyunuz. Karlı havalarda hız sabitleyici (cruise control) kullanarak sürüş yapmayınız.

 

srssrs4 Ani direksiyon manevrası yapmayınız. Sollama yapmadan öndeki aracı takip ediniz.

 

srssrs5 Sıcaklık artması sonucu kar ve buzların erimeye başlaması durumunda yollar daha kaygan hale gelir. Bu nedenle daha yavaş ve dikkatli sürüş yapınız.

Eğer lastikler kara saplanmış ve patinaj çekiyorsa, kürek ile lastik çevresini kardan temizleyiniz ve lastiğin hareket yönüne kum dökünüz.

 

srssrs6 Size yeşil ışık yandığında kırmızı ışıkta diğer araçların durduğundan emin olduktan sonra kalkış yapınız.

Eğer lastikler kayıyorsa, direksiyonu hemen çevirmeyiniz. Gaz pedalından ayağınızı çekerek bekleyiniz. Bu yanal kaymayı yavaşlatacak ve lastikler yere tutunacaktır. Direksiyonu kayma yönüne çevirerek ve yavaşça gaz pedalına basarak hareket ediniz.

 

srssrs7 Köprü, viyadük ve tenha yolların daha çabuk buzlanması nedeni ile alternatif yolları tercih ediniz.

Aracı kar yığınına sokmanız sonucu aracın hızı azalır ve patinaj riski artar. Mümkün olduğunca karlı bölgelere girmemeye dikkat ediniz.

 

srssrs8 Kar zinciri aracınızın direksiyon kontrolünü zayıflatır o nedenle sürüşte araç hızı en çok 30km/h olmalı ve temiz asfaltta zincir çıkarılmalıdır. Zincir çekiş olan lastiklere gergin takınız ve 0,5-1 km sürüşten sonra tekrar gerginliği kontrol ediniz.

Kar zinciri aracın gövdesi ile temas etmemelidir. Uygunsuz ölçüde veya doğru takılmamış kar zinciri araca zarar verebilir.

 

NEREDE

Anadolu Cad. No:29 - Bayraklı - İzmir
T : 0232 498 88 00

Krokimiz için tıklayınız
ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Satış

Haftaiçi: 08:30 - 18:30
Cumartesi: 08:30 - 17:00
Pazar: 10:30 - 17:00

Servis

Haftaiçi: 08:30 - 18:30
Cumartesi: 08:30 - 17:00
TEST SÜRÜŞÜ
SERVİS RANDEVU